Урок 17.

В этом уроке:
• IV. Infinitiivi

Отглагольные существительные (IV. infinitiivi).
В финском языке возможно образование существительного от глагола. Для этого к сильной основе глагола добавляется окончание –minen. Отглагольные существительные изменяются по тем же правилам, что и обычные существительные.
I. asua asumisessa
II. tupakoida tupakoimisessa
III. opiskella opiskelemisessa
IV. hypätä hyppäämisessä
V. valita valitsemisessa
Посмотрите употребление данной формы на примерах:
On hauska opiskella.
Opiskeleminen on hauskaa.
Minä pidän opiskelemisesta.

On hauska ajaa polkupyörällä.
Polkupyörällä ajaminen on hauskaa.
Minä pidän polkupyörällä ajamisesta.

Упражнение1: Вставьте пропущенные слова в нужной форме.
1. (Lentää) _______________________ on vaarallista.
Minä pelkään ___________________.
2. (Ajaa autolla) _______________________ on vaarallista.
Minä pelkään ___________________.
3. (Kävellä kadulla) ____________________ on vaarallista.
Minä pelkään ___________________.
4. (Uida järvessä) ___________________ ei ole vaarallista.
Minä en pelkää ______________________.
5. On hauska syödä. ____________________ on hauskaa.
Minä pidän ______________________.
6. On hauska matkustaa. ____________________ on hauskaa.
Minä pidän ______________________.
7. On hauska kerrata. _________________ on hauskaa.
Minä pidän ______________________.
8. On hauska ajatella. _________________ on hauskaa.
Minä pidän ______________________.
9. On hauska lentää. __________________ on hauskaa.
Minä pidän ______________________.
10. On hauska lukea. __________________ on hauskaa.
Minä pidän ______________________.
11. On hauska ajaa polkupyörällä. __________________________ on hauskaa.
Minä pidän ______________________.

Pidän kävelemisestä. Minusta on hauska kävellä. Menen aina jalan työhön, vaikka voin yhtä hyvin mennä raitiovaunullakin. Raitiovaunupysäkki on aivan lähellä, ja raitiovaunut kulkevat usein. Lähden kotoa niin aikaisin, että minulla on aikaa kävellä. Kävelen myös työstä kotiin. Kun kävelen, matka kestää 25 minuuttia. Kävelen siis joka päivä noin 50 minuuttia eli melkein tunnin. Joskus kun minulla on kiire, otan taksin, mutta tavallisesti minulla ei ole niin kiire.
Minulla ei ole omaa autoa. En halua autoa, koska asun keskustassa ja voin kävellä. Sitä paitsi minulla ei ole ajokorttia enkä osaa ajaa autoa. Minulla on polkupyörä, mutta en uskalla ajaa pyörällä keskustassa. Polkupyörällä ajaminen voi olla vaarallista.
jalan – пешком
vaikka – хотя
raitiovaunu – трамвай
aikiaisin – рано (vastakohta: myöhään)
kestää – длиться
ajokortti – водительские права
polkupyörä – велосипед
vaarallinen – опасный

Упражнение2: Вставьте указанный глагол в пропуски в нужной форме (напр.: tehdä, tekeminen, tekemässä, tekemästä, tekemään).
Juoda.
Minä aion _______________. Ihmisen täytyy ____________. Lapsi menee _____________. Joskus me käymme ______________ baarissa. Hän on nyt _______________. Tyttö alkaa _____________. Minun pitää _____________ paljon. Haluatko sinä ______________ mehua vai olutta? Hän lakkaa ____________. He tulevat ____________ kahvia.
Uida.
Minä haluan ___________ järvessä. Illalla minä käyn ____________ uimahallissa. Lapsi oppii _______________. He alkaa _____________. Hän lakkaa _____________. Me emme jää enää _______________. Milloin sinä tulet ______________? Äiti kieltää _____________. ___________ on hauskaa. Minä pidän _______________.
Lentää.
_____________ on vaarallista. Minä en pelkää ______________. Pidätkö sinä ______________? Hän matkustaa aina ______________. Minusta _____________ on hauskaa. Liisa haluaa _____________ Saksaan. Osaatko sinä ______________? Lunnut ___________etelään.
aikoa – намереваться
lakata – прекращать
etelä – юг

В сегодняшнем выпуске мы встретили достаточно много глаголов передвижения. Систематизируем информацию по ним ниже:
mennä – уезжать, уходить; tulla – приходить, прибывать.
Menen Porvooseen jalan, autolla, bussilla, taksilla jne.
kulkea – ходить, идти
Raitiovaunut kulkevat usein. Hissi kulkee ylös ja alas. Me kuljemme usein Turun kautta (через Турку).
kävellä=kulkea jalan
Kävelen mielelläni. – Я хожу пешком с удовольствием.
ajaa – водить, ехать
En osaa ajaa autoa. Pekka ajaa traktoria. Ajan kotiin polkupyorällä. Ajamme kotiin taksilla.
lähteä – отбывать, уезжать
Liisa lähtee Helsingistä kello kahdeksan. Hän tulee Tukholmaan kello yhdeksän. Tukholmasta hän lähtee Pariisiin kello 10.
saapua=tulla perille – прибывать
Juna saapuu Helsinkiin kello 5.
palata=tulla takaisin – возвращаться
Liisa palaa kotiin huomenna.

Проверить правильность образования той или иной формы глагола Вы всегда можете тут.

Ответы на упражнения данного выпуска Вы также найдете в следующем выпуске рассылки.
В сегодняшнем выпуске были использованы материалы из следующих источников:
Suomea suomeksi I, Olli Nuutinen
Финский язык, В.Чернявская

Ответы на упражнения прошлого выпуска:
Упражнение 1:
1. a. ravintolaan syömään
b. ravintolassa syömässä
c. ravintolasta syömästä
2. a. kirjastoon lukemaan
b. kirjastossa lukemassa
c. kirjastosta lukemasta
3. a. yliopistoon opiskelemaan
b. yliopistossa opiskelemassa
c. yliopistosta opiskelemasta
4. a. asemaan ostamaan matkalippua
b. asemassa ostamassa matkalippua
c. asemasta ostamasta matkalippua
5. a. uimahalliin uimaan
b. uimahallissa uimassa
c. uimahallista uimasta
6. a. kotiin kirjoittamaan kirjettä
b. kotona kirjoittamassa kirjettä
c. kotoa kirjoittamasta kirjettä
7. a. ulos kävelemään
b. ulkona kävelemässä
c. ulkoa kävelemästä
8. a. toimistoon tekemään työtä
b. toimistossa tekemässä työtä
c. toimistosta tekemästä työtä

Share

3 comments on “Урок 17.

  • Анна Логоша says:

    Господа! По-моему, ошибка путать 4.инфинитив и отглагольное существительное с тем же суффиксом -minen. У них разное употребление, они по-разному изменяются. Об этом можно почитать у З.М.Дубровиной «Инфинитивы в финском языке», у Марьи Вилкуна «suomen lauseopin perusteet», у Аули Хакулинен и Фреда Карлссона. Право, инфинитив и существительное — разные вещи!
    С уважением

    Reply
  • Люди я учусь по уч.Муллонен и ком. до 4 инфин. еще не дошел но объясните как переводится сеё существительное как valitsemisessa?

    Reply
  • Нифига не понятно, по какому принципу употребляются падежные окончания у глаголов 🙁

    Reply

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>